ВОЛОНТЕРИ ПРОБАЦІЇ
Одним з чинників, які здійснюють негативний вплив на розвиток нашого суспільства і держави, нині є високий рівень злочинності. Це негативно впливає на безпеку людей, їх життєдіяльність, нормальні відносини в родинах та суспільстві, сталість моральних правил співжиття.
Для вирішення частини цих проблемних моментів та повернення до нормального законослухняного життя в суспільстві осіб, які вчинили правопорушення, в Україні у 2015 році створено систему пробації (Закон України «Про пробацію»).
Уповноважені органи пробації працюють з такими категоріями громадян, як:
- обвинувачені, стосовно яких органом пробації готується досудова доповідь;
- особи, засуджені до покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади та займатися певною діяльністю, громадських робіт, виправних робіт;
- особи, яким покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк замінено покаранням у виді громадських робіт або виправних робіт;
- особи, звільнені від відбування покарання з випробуванням;
- звільнені від відбування покарання вагітні жінки та жінки, які мають дітей віком до трьох років;
особи, які засуджені до покарання у виді обмеження волі, які направляються для відбування покарання до виправних центрів;
- особи, які відбувають покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк, стосовно яких вживаються заходи з підготовки їх до звільнення.
Але одним з головних чинників, які можуть забезпечити виконання повноваженими органами пробації покладених на них завдань і функцій, є налагодження тісної співпраці з громадянським суспільством, спільна робота у напрямі соціалізації правопорушників.
З цією метою законодавцем передбачена можливість залучення до виконання функцій, покладених на пробацію, волонтерів пробації.
Волонтерська діяльність, пов’язана з пробацією здійснюється відповідно до Закону України «Про волонтерську діяльність» з урахуванням особливостей, визначених Законом України «Про пробацію».
Основним завданням волонтерів пробації є сприяння органу пробації у здійсненні нагляду за засудженими та проведення з ними соціально-виховної роботи. Волонтери пробації здійснюють свої повноваження під керівництвом персоналу органу пробації. Положення про організацію діяльності волонтерів пробації затверджується центральним органом виконавчої влади, що формує державну політику в сфері пробації.
Волонтером пробації може стати фізична особа, яка досягла вісімнадцятирічного віку, уповноважена органом пробації та волонтерською організацією на виконання окремих завдань, пов’язаних із пробацією, на добровільній та безоплатній основі. До волонтерської діяльності, пов’язаної із пробацією, не залучаються особи, які мають не погашену чи не зняту в установленому законом порядку судимість, а також особи, які раніше були виключені уповноваженим органом з питань пробації зі складу волонтерів пробації через допущення дій і вчинків, які негативно вплинули на репутацію волонтера пробації, уповноваженого органу з питань пробації, порушили права суб’єктів пробації.
Волонтерська діяльність, пов’язана з пробацією, здійснюється волонтерами пробації за такими напрямами: сприяння уповноваженим органам з питань пробації у здійсненні наглядових заходів за місцем проживання, роботи та навчання суб’єктів пробації; участь у складанні та реалізації виховної роботи із суб’єктами пробації; участь у складанні та реалізації індивідуальних планів роботи із суб’єктами пробації; участь у проведенні індивідуально-профілактичної роботи із суб’єктами пробації; надання консультативної, психологічної та інших видів допомоги суб’єктам пробації; сприяння у працевлаштуванні суб’єктів пробації, залучення їх до навчання, виховних заходів та соціально-корисної діяльності; сприяння у реалізації пробаційних програм стосовно суб’єктів пробації, звільнених від відбування покарання з випробуванням; участь у реалізації інших заходів, спрямованих на виправлення суб’єктів пробації та запобігання вчиненню ними повторних кримінальних правопорушень.
Діяльність волонтерів пробації, пов’язана із здійсненням наглядових заходів за дотриманням суб’єктами пробації обов’язків, визначених законом та покладених на них рішенням суду, передбачає участь у: перевірці суб’єктів пробації за місцем роботи або навчання; перевірці виконання обов’язків, покладених рішенням суду на осіб, звільнених від відбування покарання з випробуванням; перевірці достовірності поважних причин, що обумовили неявку суб’єктів пробації до уповноваженого органу з питань пробації в призначений строк; заходах, пов’язаних із початковим розшуком суб’єктів пробації, місцезнаходження яких невідоме.
Волонтерська діяльність в пробації – це велика соціальна відповідальність та певний ризик, тому до здійснення волонтерства можуть бути допущені виключно громадяни, які це усвідомлюють та мають навички вирішення конфліктних та складних ситуацій. Кандидати у волонтери мають пройти відбір та навчання.
Просимо врахувати, що в сучасних умовах уповноважені органи пробації не наділяються ресурсами для забезпечення роботи волонтерів та компенсації їх витрат. Так само відсутні й програми компенсації шкоди, що може бути спричинена при виконанні волонтерської діяльності.
З урахуванням викладеного, запрошуємо всіх бажаючих для співпраці з уповноваженим органом пробації в якості волонтерів. Для отримання більш детальної інформації пропонуємо звертатися за такими контактами:
09401, смт. Ставище, вул. Паркова, 8, к. 3, роб.тел. 0987351005 Білоцерківський районний сектор №2
Сподіваємось, що спільними зусиллями ми зможемо забезпечити максимальну безпеку суспільства.
Білоцерківський районний сектор №2
філії Державної установи «Центр пробації» у м. Київ та Київській області
Керівник: Савченко Інна Ігорівна, начальник сектору
Контактні дані: Адреса: 09401 смт.Ставище вул. Паркова, 8, Київської області
Телефон: 098- 735-10-05
E-mail:kv33 @ probation.gov.ua
kv33_probation.ukr.net
Графік роботи: понеділок - четвер з 9-00 до18-00
п’ятниця: з 9-00 до16-45
обідня перерва: 13-00 - 13-45
вихідний : субота, неділя
Завдання і функції уповноважених органів з питань з питань пробації визначені Законом України «Про пробацію», Кримінальним, Кримінальним процесуальним, Кримінально-виконавчим кодексами України та іншими законами України.
ПРОБАЦІЯ - ЦЕ ...
? забезпечення безпеки суспільства (громади) шляхом запобігання вчиненню правопорушень;
? надання суду інформації, що характеризує обвинувачену особу для прийняття справедливого рішення (складення досудової доповіді);
? організація виконання покарань, не пов'язаних з позбавленням волі;
? пробаційний нагляд: контроль за особою, яка вчинила правопорушення, а також допомога, спрямована на підтримку такої особи в суспільстві (консультації, мотивування до змін, сприяння у вирішенні проблемних питань);
? допомога особі, яка готується до звільнення з місць позбавлення волі, в адаптації до життя в суспільстві.
ДО КОГО ЗАСТОСОВУЄТЬСЯ ПРОБАЦІЯ?
? особа, щодо якої складається досудова доповідь;
? особа, засуджена до покарання, що не пов’язане з позбавленням волі, як от: заборона обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, громадські та виправні роботи;
? особа, якій покарання у виді позбавлення волі замінено на покарання у виді громадських або виправних робіт;
? особа, звільнена з випробувальним терміном від відбування покарання у виді позбавлення (обмеження) волі;
? звільнена від відбування покарання вагітна жінка та жінка, яка має дитину віком до трьох років;
? особа, яка готується до звільнення з місць позбавлення волі.
ВИДИ ПРОБАЦІЇ:
? Досудова пробація – забезпечення суду інформацією, що характеризує особу, яка обвинувачується у вчиненні правопорушення, з метою врахування обставин її життя для прийняття судом справедливого рішення про міру її відповідальності (складення досудової доповіді).
? Наглядова пробація - здійснення наглядових та соціально-виховних заходів: надання психологічної, консультативної та інших видів допомоги, сприяння працевлаштуванню, залучення до навчання, участь у виховних заходах та соціально-корисній діяльності, проведення індивідуально-профілактичної роботи відносно особи, до якої застосовується пробація.
? Пенітенціарна пробація - це допомога особі, яка готується до звільнення з місць позбавлення волі у трудовому та побутовому влаштуванні за обраним нею місцем проживання, влаштування до закладів охорони здоров"я та сприяння в адаптації до життя у суспільстві.
ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ ВІДДІЛ
Філії Державної установи «Центр пробації» у м. Києві та Київській області
Начальник відділу Гаркава Наталія Володимирівна, підполковник внутрішньої служби
Контактні дані:
поштова адреса: вул. Азербайджанська, 8-Б, м. Київ, 02090
тел.: 067-991-07-38
електронна скринька: kv3_probation@ukr.net
Графік роботи: понеділок – четвер: 09:00 – 18:00
п’ятниця: 09:00 – 16:45
обідня перерва: 13:00 – 13:45
вихідний: субота, неділя
Філія Державної установи «Центр пробації» у м. Київ та Київській області
Контактні дані:
Адреса: вул. Обсерваторна, 25, м. Київ, 04053
Телефон: 098- 866-61-49
E-mail: kv1_probation@ukr.net
Сторінка в Facebook: https://www.facebook.com/probation.kyiv/
Графік роботи: понеділок - четвер з 9-00 до18-00
п’ятниця: з 9-00 до16-45
обідня перерва: 13-00 - 13-45
вихідний : субота, неділя
Пробація – це система наглядових та соціально-виховних заходів, що застосовуються за рішенням суду до засуджених, виконання певних видів кримінальних покарань, не пов’язаних з позбавленням волі (далі - клієнт пробації), та забезпечення суду інформацією, що характеризує обвинуваченого.
Мета діяльності органів пробації - забезпечення безпеки суспільства (громади) шляхом надання необхідної підтримки та допомоги клієнту пробації із залученням спеціалістів різних служб та організацій, надання суду інформації, що характеризує клієнта, а також здійснення нагляду і контролю, аби уникнути вчинення ним повторних правопорушень.
Службу пробації було створено у 2017 році шляхом реформування кримінально-виконавчої інспекції (КВІ), яка відповідала за виконання вироків, не пов’язаних із позбавленням волі. Ця служба здійснювала нагляд за особами, які скоїли правопорушення, щоб забезпечити виконання передбачених судом обов’язків. Тобто, заходи передбачали, передусім, покарання та контроль.
У 2018 році у складі Міністерства юстиції України було створено центральний орган управління діяльністю пробації - Державну установу «Центр пробації», що координує та здійснює нагляд за діяльністю 24 філій та 560 уповноважених органів з питань пробації по всій Україні.
У м. Києві та Київській області функціонує філія Державної установи «Центр пробації» як відокремлений структурний підрозділ та 37 уповноважених органів з питань пробації (в усіх адміністративно-територіальних одиницях області та м. Києва).
Як працює пробація?
1. Досудова пробація - надання суду інформації (досудової доповіді) про особу, яка обвинувачується у вчиненні правопорушення, з метою врахування обставин її життя для прийняття судом справедливого рішення про міру її відповідальності (складання досудової доповіді).
2. Наглядова пробація - здійснення наглядових та соціально-виховних заходів для осіб, до яких застосовується пробація:
- контроль за поведінкою;
- нагляд за виконанням обов’язків;
- надання психологічної, консультативної та інших видів допомоги;
- сприяння працевлаштуванню;
- залучення до навчання;
- участь у виховних заходах та соціально-корисній діяльності;
- проведення профілактичної роботи.
3. Пенітенціарна пробація - допомога особі, яка готується до звільнення з місць позбавлення волі:
- трудове та побутове влаштування за місцем проживання;
- сприяння в отриманні медичних послуг;
- допомога в адаптації до життя у громаді.
Пробаційні програми - спеціальні програми соціально-психологічного або психо-корекційного напряму, які суд зобов'язує пройти для того, щоб людина змінила свою прокримінальну поведінку, своє ставлення до оточуючих, свій внутрішній світ.
Затверджено такі пробаційні програми для роботи з суб’єктами пробації: «Попередження вживання психоактивних речовин», «Подолання агресивної поведінки», «Зміна прокримінального мислення». До реалізації пробаційної програми у порядку, визначеному законодавством, можуть залучатися установи, організації, незалежно від форми власності, об'єднання громадян, окремі громадяни, які можуть надавати послуги, необхідні для реалізації пробаційних програм.
Реалізація кожної пробаційної програми передбачає: складання графіка, відвідування занять, дотримання певних правил поведінки при цьому, оцінку результатів та висновок про виконання пробаційної програми.
Спільною метою пробаційних програм є досягнення позитивних змін у поведінці суб'єкта пробації.
Які переваги пробації?
Для держави в цілому:
- зниження злочинності та кількості ув’язнених осіб;
- позитивний економічний ефект: утримання правопорушника у місцях позбавлення волі набагато дорожче (в 10-12 разів) для держави, ніж перебування особи на пробації;
- дотримання міжнародних стандартів та європейських цінностей.
Для суспільства:
- убезпечення громади від вчинення повторних злочинів;
- справедливе здійснення правосуддя: обрання покарання, необхідного і достатнього для виправлення.
Для особи, яка вчинила правопорушення:
- можливість змінитися без ізоляції від суспільства, підтримка на шляху до змін;
- збереження сімейних стосунків та зв’язків у громаді;
- збереження роботи та житла.
Готові до співпраці та реалізації цікавих інформаційних проектів!
Контактні дані: Олексій Колосов, начальник філії (098- 866-61-49),
Віталій Лютий, провідний фахівець філії (096-299-06-29).
Адреса: вул. Обсерваторна, 25, м. Київ, 04053
E-mail: kv1_probation@ukr.net
Сторінка в Facebook: https://www.facebook.com/probation.kyiv/