Дата: 22.01.2024 15:09

Фото без описуІнтеграція послуги з ментального здоров'я на «первинку» – це комплексне державне рішення, яке вперше реалізується в Україні, у межах Всеукраїнської програми ментального здоров'я – ініціативи першої леді Олени Зеленської.

1. Сімейний лікар піклується про тих, хто піклується про всіх

2. Сімейний лікар може допомогти з ментальним здоров'ям, бо воно разом із фізичним – єдине ціле

3. Поговори з сімейним лікарем про своє ментальне здоров'я

Вплив ментального здоров'я за фізичне не варто недооцінювати. Особливо він посилився під час війни, коли суттєво зросли навантаження на психіку кожного з нас.

Навчання за програмою ВООЗ mhGAP, яке проходять фахівці первинної ланки медичної допомоги, зокрема й сімейні лікарі, дозволяє їм виявляти у пацієнтів проблеми з ментальним здоров'ям, які також можуть мати вплив на здоров'я фізичне.

Сімейний лікар жодним чином не замінить психолога, психотерапевта або психіатра, але він зможе надати допомогу пацієнту і у разі потреби – перенаправити до вузького фахівця.

🖇Навчання для лікарів і послуга для пацієнтів безкоштовні.

Мама, яка «тягне» на собі всіх, може навіть не знати, що в якийсь момент допомога може бути потрібна їй самій. Може не помітити сигналів, що її ментальне здоров'я потребує підтримки. І найближчим, і найзручнішим варіантом отримати її є звернення до сімейного лікаря.

🖇 На початок 2024 року майже 70 тисяч медичних працівників (сімейні лікарі, педіатри, терапевти, медсестри, медбрати, фельдшери тощо) пройшли навчання за програмою ВООЗ mhGAP і можуть допомагати в питаннях ментального здоров'я.

Серед них – 16 тисяч сімейних лікарів, а це – кожен третій, тож шанси, що саме ваш лікар може розпізнати, діагностувати та підставити плече – дуже високі.

Ви можете обговорити із сімейним лікарем такі стани: порушення сну, тривалу відсутність апетиту, тривогу, нав'язливі думки про те, що може статися щось погане. Якщо вам хочеться закритися в мушлю, бо люди та спілкування виснажують, якщо останнім часом ви постійно відчуваєте апатію чи втому, поговоріть про це зі своїм сімейним лікарем. Можливо, це ментальне здоровʼя сигналізує, що щось не так.

❗️Не ігноруйте підказки свого організму❗️ На турботу теж йдуть сили. Сили, які відновлює увага до себе та своїх відчуттів. Щоб дбати про інших, треба подбати про себе.

Послуга є абсолютно безкоштовною, адже надається у межах Програми медичних гарантій. Наразі вже понад 850 закладів первинної медичної допомоги мають відповідний контракт із Національною службою здоровʼя України, переглянути їх можна на інтерактивній мапі.

📌Якщо у вас досі немає сімейного лікаря, і ви не знаєте, до кого звернутися, шукайте спеціаліста, найближчого до вашого місця проживання, за цим посиланням (https://edata.e-health.gov.ua/.../dashboard/pmg-psychiatry) або за номером 1️⃣6️⃣-7️⃣7️⃣..

Навіть якщо ваш сімейний лікар не проходив навчання за програмою mhGAP, ви все одно можете до нього звернутися. Не маючи відповідної підготовки для надання підтримки з ментального здоров’я, він може знайти в системі фахівця, який зможе вам допомогти.

🩺Сімейні лікарі бережуть не тільки фізичне, а й ментальне здоровʼя.

📍 Про що можна запитати сімейного лікаря

• Як зупинити напад панічної атаки

• Як допомогти дитині впоратися з емоціями

• Як підтримати чоловіка / дружину, що повернулися з фронту